Familielandsstævnets program 2019, program for 2020 kommer inden stævnet

Onsdag

17.00 – 22.00 Ankomst - tidligst

Torsdag

9.00 Ankomst fortsat - tidligst
12.30 Åbning af stævnet i teltet
12.45 – 13.30 Fællesdans for alle v. Hanne, Mogens, Birgit, Arne m.fl.
13.45 – 15.15 Workshops
  • Dansen fortsætter med legestuedanse i teltet (Henrik Larsen, Mogens, Birgit)
  • Spillemænd øvede (loftet) (Michael Graubæk)
15.30 – 16.30 Mulighed for gårdbesøg på Verningelund, Odensevej 46, Verninge
15.30 – 17.00 Opstart på opvisningsholdet (teltet)(Birger og Ingelise, Jesper Sand)
17.30 Aftensmad i teltet (husk tallerkner, bestik og glas)
18.15 Hanne giver is til alle (medbring gerne tallerken og ske)
19.00 – 19.45 Sanglege og lette folkedanse (teltet) (Marlene og Felix)
19.45 – 20.45 Familiedans (teltet) (Marlene og Felix)
21.00 – 21.45 Fællessang (centralrummet) (Anne og Johnnie)
Afsluttende med godnatsang
21.50 Godnathistorie (centralrummets sofaer) (Henrik Knudsen)
22.00 – 00.00 Familiedans (teltet) (Birger og Ingelise)
Natdans

Fredag

8.00 – 9.00 Morgenmad
9.30 – 9.50 Morgensang (Gymnastiksalen) (Hanne)
10.00 – 11.30 Workshops
  • Rytmik for de yngste kl. 10.00 - 11.00 (centralrummet) (Margrethe Berg)
  • Forældre- og ungedans (Henrik Larsen, Mogens og Birgit)
  • Spillemænd begyndere (loftet) (frivillige)
11.45 Frokost
12.30 – 15.30 Opvisningshold (teltet)(Birger, Ingelise, Jesper)
14.00 – 15.30 Workshops
  • Kor (centralrummet) (Ulrike)
15.00 – 16.00 Vandbane
16.00 – 17.00 Rundboldkamp
17.30 Aftensmad i teltet
19.00 – 19.45 Ungedans (gymnastiksalen) (Freja og Jesper)
19.00 – 19.45 Sanglege og lette folkedanse (teltet) (Heidi Kristiansen og Arne)
19.45 – 20.30 Familiedans (teltet) (Heidi Kristiansen og Arne)
20.45 – 21.00 Opvisning (teltet) (Birger, Ingelise, Jesper m.fl.)
21.10 Kor (teltet) (Ulrike)
21.30 – 23.30 Familiedans (teltet) (Rune)
23.30 Godnatsang
Natdans

Lørdag

8.00 – 9.00 Morgenmad
9.30 – 9.50 Morgensang (gymnastiksalen) (Hanne)
10.00 – 11.30 Workshops
  • Rytmik for de yngste kl. 10.00 – 11.30 (Ulrike)
  • ”Dans med Desiree” (Desiree Graubæk, Mogens og Birgit)
  • Træning til spillemandskoncerten begyndere (Ditte Fromsejer)
  • Træning til spillemandskoncerten øvede (Michael Graubæk)
12.00 Frokost
13.00 – 14.00 Klar til spillemandskoncerten for øvede (Michael Graubæk)
14.00 – 15.30 Workshops
  • STOMP m. Johnnie (teltet)
  • Klar til spillemandskoncerten for begyndere (loftet) (Ditte Fromsejer)
16.00 – 17.00 Fodboldkamp
17.30 Aftensmad i teltet
19.00 – 19.30 Klar til spillemandskoncerten – unge (Michael Graubæk)
19.00 – 19.45 Lette folkedanse og sangelege (teltet) (Mette Lukasiewicz og Carsten Jørgensen, Mogens og Birgit)
19.45 – 20.30 Familiedans (teltet) (Mette, Carsten, Mogens og Birgit)
20.40 Spillemandskoncert v. Ditte Fromsejer og Michael Graubæk
Ca. 21.15 Mulighed for køb af pølser + sang i skolegården/teltet
22.00 – 23.30 Familiedans (teltet) (Johannes og Hanne)
23.30 afslutning på stævnet – Tak for i år.
Dansen fortsætter....

Søndag

8.00 Morgenmad
10.00 Oprydning og rengøring
Afrejse inden 12.00.